W poprzednim artykule krytycznie odnieśliśmy się do możliwości wyliczenia ROI dla systemów Business Intelligence i obiecaliśmy przedstawić prostszą metodę określenia rentowności inwestycji.  Na naszej stronie udostępniliśmy również przykładowy kalkulator pozwalający zgodnie z tą metodą wyliczyć efekt finansowy wdrożenia.  Zakładamy, że koszt koszt zakupu licencji dla konkretnego użytkownika musi zostać pokryty przez korzyści finansowe wynikające z wyposażenie tego użytkownika w nowy system BI oraz oszczędności w nakładach pracy tego użytkownika na wykonanie analiz. 

czytaj dalej ...

Na rynku rozwiązań klasy Business Intelligence trwa inwazja niskobudżetowych i  łatwo wdrażalnych systemów wagi lekkiej. Na razie nie wiemy, czy ciężkie systemy, takie jak Oracle, Cognos czy Microstrategy zostaną wyparte z dużych organizacji, ale jest pewne, że część z nich już używa Tableau,  QlikView  i Tibco jako rozwiązań komplementarnych w stosunku do systemów korporacyjnych. Z drugiej strony po to  oprogramowanie sięgają małe firmy, które do nie dawna w ogóle nie rozważały inwestycji w jakiekolwiek narzędzia do raportowania. Przypomina to przełom ewolucyjny w historii życia na Ziemii, kiedy u schyłku epoki dinozaurów duże i  ociężałe stworzenia były wypierane przez małe, mobilne ssaki szybko dostosowujące się do zmiennych warunków środowiska. 

czytaj dalej ...

Oczywiście, sztuczka…. chyba, że policzysz sam.  Odkąd stopa zwrotu z inwestycji stała się modnym narzędziem marketingowym w rękach oferentów oprogramowania, jej wartość wskaźnikowa spadła do zera. Żaden producent nie odważy się opublikować wskaźnika gorszego niż konkurencja. Dziś już nie wypada chwalić się ROI niższym niż 180%. Dlatego, poziomy ROI rosną niepokojąco z roku na rok i  łatwo przewidzieć., że wkrótce wybuchną.  Nikomu już nie będzie się opłacało podejmować działalności gospodarczej. Wystarczy kupić system BI za 100 tys, by za 10 lat skasować  35 milionów.  

czytaj dalej ...

Nasze doświadczenia wskazują na trzy główne przyczyny niepowodzeń we wdrożeniach systemów klasy Business Intelligence, które są specyficzne dla tej klasy rozwiązań i nie pojawiają się w krytycznej skali podczas implementacji oprogramowania ERP:

  1. Zbyt duże obciążenie technologiczne

  2. Niewykorzystane możliwości

  3. Ergonomia pracy użytkownika końcowego

 

czytaj dalej ...