Dlaczego Business Intelligence?
Prawidłowo wdrożone systemy ERP i CRM, to dopiero połowa sukcesu. Aby uzyskać menadżerską kontrolę na przedsiębiorstwem, potrzebujemy czegoś więcej.
Za dostarczanie informacji właścicielom, zarządowi i kierownikom działów odpowiedzialne są systemy klasy Business Intelligence.
W odróżnieniu od statycznych raportów, systemy te umożliwiają użytkownikom samodzielne tworzenie wielowymiarowych analiz z dowolnych źródeł danych i prezentowanie ich w formie dynamicznych pulpitów zarządczych.
Wbrew obiegowym opiniom, narzędzia wizualizacyjne, generatory raportów i arkusze kalkulacyjne nie są systemami Business Intelligence. Sercem rozwiązań BI są hurtownie danych i obsługujące je oprogramowanie. W dużym uproszczeniu możemy spojrzeć na system BI następująco:
- Procesy ETL: Extract – Transform - Load (Pobierz-Przetwórz-Załaduj)
- Hurtownia danych
- Narzędzia do wizualizacji i raportowania
Procesy ETL pobierają wybrane dane ze źródeł ERP, CRM, Excel itp. (Extract), przetwarzają je do postaci zrozumiałej dla użytkowników (Transform) i ładują do Hurtowni Danych (Load).
Hurtownia Danych przechowuje przetworzone i gotowe do użycia dane w postaci fizycznej lub wirtualnej. Postać fizyczna to najczęściej zwykła relacyjna baza danych, podobna jak w źródłowym systemie ERP/CRM lub baza specjalna analityczna składająca się z tzw. kostek OLAP. Hurtownia może mieć również postać wirtualną – gotowych zapytań w języku SQL lub usług internetowych, które na bieżąco przekształcają dane źródłowe i dostarczają je do narzędzi raportujących.
Narzędzia wizualizacji i raportowania, takie jak Crystal Reports, Tableau, QlikView, Excel itp. otrzymują dane gotowe do analizy i prezentacji. W zależności od stopnia zaawansowania narzędzia te pozwalają na:
- Dalsze przetwarzanie i analizowanie danych
- Wizualizowanie ich w formie tabel, wykresów i pulpitów zarządczych (Dashboards)
- Dostarczanie wyników do użytkowników końcowych w formie wydruków, dynamicznych arkuszy, subskrypcji, alertów mailowych i sms oraz zaawansowanych pulpitów dostępnych przez przeglądarkę internetową.
Pod względem funkcjonalnym oprogramowanie BI powinno dostarczyć:
- Pulpity operacyjne - wspierające codzienne podejmowanie decyzji kierowników i pracowników wszystkich działów przedsiębiorstwa
- Pulpity monitorujące - pozwalające na kontrolę kondycji firmy oraz śledzenie wyjątków wymagających szybkich działań
- Pulpity analityczne - pozwalające odkrywać nowe informacje oraz przyczyny porażek i sukcesów
- Pulpity prezentacyjne – dostarczające syntetyczną informację współwłaścicielom i klientom firmy
Od strony celów biznesowych systemy BI zamieniają dane źródłowe w informację, a te w użyteczną wiedzę, przez co pozwalają zwiększyć efektywność wszystkich kluczowych procesów firmy.
Oferowane przez Liquid Systems rozwiązania spełniają wszystkie postulaty stawiane przed nowoczesnymi systemami Business Intelligence i pozwalają naszym klientom zyskać przewagę konkurencyjną nad firmami korzystającymi z klasycznych rozwiązań. Dzięki naszemu doświadczeniu i kompetencjom w zarządzaniu projektami informatycznymi, rozwiązania te są wdrażane szybko i efektywnie, dając najwyższą stopę zwrotu z inwestycji.
Jeśli planujesz wdrożenie BI, zapoznaj się z naszym artykułem: Skuteczne wdrożenie Business Intelligence